Gayrimenkul Yatırım Fonları ve Muhasebe Uygulamaları Kitabı Çıktı

Kitabın, yeni gelişmekte olan gayrimenkul yatırım fonları sektörüne katkısı olacağı su götürmez. Hikayesini, fon operasyon yöneticisi Berna Sema YİĞİT SEVİNDİ’den dinleyelim:

“Yatırım Fonları  ile olan maceram 1997 yılında  Özel Sektörde bir Aracı Kurumda   Fon ve Portföy Yönetimi Bölümündeki görevim esnasında başladı.

İlk zamanlar oldukça kısıtlı sayıda olan menkul kıymet yatırım fonları, günümüzde portföylerinde nerede ise tüm finansal enstrümanları barındırabilecek kadar çeşitlenmiştir.

21 yıl boyunca farklı kurumlarda mevzuatta yeri olan nerede ise tüm fon tiplerinde fon kuruluş, halka arz, birleşme, dönüşüm, tüm resmi kurum akışları, mutabakatlar, günlük operasyonel akışlar ve zaman içinde defalarca revize edilen tebliğ ve kanunlara uyum için zorunluluk olan tüm işleri bizzat yaptım ve yapan ekipleri yönettim. 

Mevzuatta yer alan fon tiplerinin ilk örneklerini hayata geçiren ekiplerin yönetiminde  zevkle ve heyecan ile yer aldım.

Bu zaman zarfında geçirdiğimiz sayısız denetimde ve  yeni fon tiplerinin ilk kuruluş ve hayata geçiş aşamasında süreçleri başından sonuna eksiksiz olarak anlatan yazılı kaynakların eksikliği her zaman en büyük sorunlarımızdan biri oldu.

Sermaye Piyasası Kurulu’nu kurumlar için lisanslı personel istihdam zorunluluğu getirmeden önceki dönem de nerede ise yazılı kaynak sadece SPK Tebliğleri idi. Sermaye Piyasaları ile ilgili lisans programları son yıllarda yaygınlaşsa da Operasyon ve Takas gibi süreçlerdeki lisans ve lisansüstü seviyesindeki eğitim halen  teori ve pratiği bütünleşmediği için yetersiz kalmaktadır.

Aracı kurum ve Bankalarda Destek Birimleri olarak nitelendirebileceğimiz Operasyon ve Takas ekiplerinde ‘’alaylı’’ olarak, çalışarak bilgiye sahip olmuş kıdemli bir personelin yeni gelen arkadaşa iş öğretmesi halen en çok uygulanan yöntemdir.

Hali hazırda Fon Operasyonlarının tümünden sorumlu olduğum kurum, sektördeki en büyük Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Fonlarının Fon Hizmet Birimi ve Saklamacısı olarak anlaşma imzaladığında benim için yeni bir macera başladı. Her adımında yeni bir soru ve çözümlenmesi gereken bir detay ile karşılaştık. Başlangıçta piyasada bulunan fon fiyatı hesaplanan ve saklama amacı ile kullanılan yazılımlar açısından da Gayrimenkul Yatırım Fonları birkaç bilinmeyenli denklem idi. Uzun uğraşlar, mesailer, araştırmalar ve nihayetinde resmi kurumlarla yapılan görüşmelerle varılan mutabakatlar sonucu Gayrimenkul Yatırım Fonları gerektiği gibi işleyip, değerlenip, saklanabilir ve denetlenebilir hale geldi. Hali hazırda Fon Hizmet Birimi ve Saklamacı kurum olarak çalıştığımız fonlar piyasada hatırı sayılır bir büyüklüğe ulaşmış durumdadır.

Portföy detayı nedeni ile diğerlerinden çok farklı uygulamaları ve kendine has süreçleri olan Gayrimenkul Fonları ile ilgili bizzat gerçek hayattaki işlemler üzerinden edindiğim bilgileri özellikle sektöre yeni başlayan Fon Hizmet Biriminde görev alan meslektaşlarımın faydalanabileceği bir başucu kitabında toplamak istedim.

‘’Gayrimenkul Yatırım Fonları Ve Muhasebe Uygulamaları’ kitabım; 

Gayrimenkul Portföy Yönetim Şirketleri, Portföy Yönetim Şirketleri ve Gayrimenkul/ Girişim Sermayesi Portföy Yönetim şirketleri tarafından kurulan Gayrimenkul Yatırım Fonlarının;

  • SPK Başvurusu ve Süreçlerini,
  • Kuruluş Süreçleri ve Fon Katılma Paylarının ihraç süreçlerini, 
  • Kuruluş aşamasındaki Operasyonel süreçleri,
  • Resmi kurum ve diğer kurumlarla yapılacak başvuru süreçlerini,
  • Fon Fiyatlamasında kullanılacak muhasebe uygulamalarını içermektedir.

 Satış Linki : https://okuvesat.com/Urun/3000345/GAYRIMENKUL-YATIRIM-FONLARI-VE-MUHASEBE-UYGULAMALARI

 Okuyanlara faydalı olmasını ve işlerini kolaylaştırmasını umut ediyorum.”

Gayrimenkul Yatırım Fonları ve Muhasebe Uygulamaları Kitabı Çıktı” için bir görüş

  1. piyasada yeni olan bir fon olduğu içi kitap yol gösterici olmuş. piyasada yeni olan herkesin kolaylıkla işlerini yürütebileceği bir kılavuz. katkılarınız için teşekkürler.

Yorumlar kapalı.

Başa dön
WhatsApp chat